Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, państwa członkowskie są zobligowane do wprowadzenia zmian prawnych mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach. To one odpowiadają za 40% globalnego zużycia energii w UE.
Jeden z zapisów dyrektywy obliguje państwa członkowskie, aby do 31.12.2020r. wszystkie nowe budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Szczegółową definicję tych budynków określa indywidualnie każde państwo, biorąc pod uwagę krajowe, lokalne i regionalne warunki. Odpowiedzią na ten zapis jest wchodzące w życie od stycznia 2014r. rozporządzenie zmieniające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przewidziano 3 etapy zaostrzania wymogów dotyczących energooszczędności budynków. Pierwszy w styczniu 2014r., kolejny w 2017r., a trzeci w 2021r. Zaostrzone zostaną wymogi dotyczące termoizolacyjności ścian, dachów, podłóg, okien i drzwi, a także wskaźnika EP, określającego roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia.Od 2014 roku maksymalna wartość wskaźnika EP dla domów jednorodzinnych nie może być większa niż 120 [kWh/(m2rok)]. W kolejnych etapach wchodzenia w życie nowelizacji przepisów wartość wskaźnika Ep będzie zaostrzana – co w przypadku części budynków może wpłynąć na konieczność zastosowania dodatkowych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, lub zwiększenia izolacji termicznej. Czasem bowiem, spełnienie minimalnych wymagań dotyczących termoizolacyjności przegród zewnętrznych budynku nie zapewni uzyskania dopuszczalnego wskaźnika Ep, który dla domów jednorodzinnych od 2017 r. wyniesie 95[kWh/(m2rok)], a od 2021r. - 70[kWh/(m2rok)].
Wybierając projekt domu warto sprawdzić wartość współczynnika Ep, zamieszczonego w projektowej charakterystyce energetycznej, by nie budować domu, który po zrealizowaniu będzie poniżej minimalnego dopuszczalnego standardu energetycznego. Zbudowanie domu lepiej zaizolowanego termicznie, z niższym wskaźnikiem Ep, wpłynie na wartość nieruchomości, a przede wszystkim obniży rachunki za ogrzewanie i zwiększy komfort cieplny w domu. Odpowiednia izolacja nie tylko zapewnia ciepło w domu w miesiącach zimowych, ale też chroni budynek przed jego przegrzaniem w sezonie letnim.
Wszystkie projekty domów ARCHON+ spełniają wymogi termoizolacyjności obowiązujące do 2017r.
Biuro Projektów ARCHON+ www.projektydomow.pl
Link do strony artykułu: https://blog.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/od-2014-budujemy-bardziej-energooszczednie